Współpraca międzynarodowa w zakresie wymiany młodzieży

Współpraca z Zakonem Świętego Wacława z Czech.

Prowadzona od trzech lat wymiana młodzieży z Zakonem Świętego Wacława z Czech pozwala na udział naszych wychowanków w bardzo atrakcyjnych formach wypoczynku letniego. Wychowankowie nasi mają możliwość nawiązywania nowych, bardzo ciekawych kontaktów z młodzieżą z innych krajów, jak również zwiedzenia wielu ciekawych miejsc za granicą. W lipcu 2007r., wzięli udział w Międzynarodowym Obozie Letnim w Hamrze w Czechach. Natomiast w miesiącu sierpniu 2007r., grupa naszych wychowanków wyjechała na 10 dniowy obóz organizowany w Kutnej Horze, również w Czechach. Również w roku bieżącym 12 osobowa grupa wychowanków placówki brała udział w organizowanym obozie w Hamrze w Czechach.

 

Współpraca z Domem Dziecka im. Janusza Korczaka w Gorlitz.

Dom Dziecka w Görlitz od września 2005r. przyjął imię Janusza Korczaka i wystąpił z propozycją nawiązania współpracy z naszym Ośrodkiem, który ma tego samego patrona. W roku 2007 kontynuowana była współpraca w zakresie wymiany młodzieży. Nasi wychowankowie wzięli udział  w rozgrywkach sportowych: piłka nożna, piłka siatkowa, tenis stołowy. Bardzo udaną imprezą był dwudniowy rajd rowerowy połączony ze spływem pontonami po Nysie Łużyckiej. Młodzież z Niemiec wzięła natomiast udział w imprezach organizowanych przez nasz Ośrodek. Dzieciaki spotkały się na II Międzynarodowej Ścieżce Przyjaźni organizowanej wspólnie z Towarzystwem Izerskim, II Międzynarodowych Zawodach Pływackich Placówek Korczakowskich czy tez tradycyjnym spotkaniu wigilijnym. Grupa młodzieży z domu dziecka z Görlitz brała też udział w Marszu Pamięci do Obozu Gross Rozen organizowanego przez Polskie Stowarzyszenie im. Janusza Korczaka.

 

Współpraca z Deutscher Kinderschutzbund.

W 2007r. została wznowiona współpraca ze świetlicą środowiskową z Görlitz, nasze dzieci zostały zaproszone na festyn sportowy. Było to pierwsze spotkanie po dłuższej przerwie, zaplanowano dalsze imprezy, festyny i spotkania.